विष्फोट नहुने सिलिण्डर बजारमा व्यवसायीले भित्र्याए कम्पोजिट सिलिण्डर

1207


वीरगन्ज १५ साउन अहिले चलनचल्तीमा रहेका खाना पकाउने ग्यासका फलामे सिलिण्डर जोखिमयुक्त भएपछि व्यवसायीले त्यसको विकल्पमा कम्पोजिट फाइबर ग्यास सिलिण्डर आयात गर्न थालेका छन् । फलामबाट बनेका सिलिण्डर पड्किएर दुर्घटना बढ्न थालेकाले सरकारले कम्पोजिट सिलिण्डरको प्रयोगलाई बढावा दिने नीति लिएको छ । सरकारले निजीक्षेत्रलाई गुणस्तरको मापदण्ड पूरा गरेर यस्ता सिलिण्डर आयातको अनुमति दिएको छ ।
वीरगञ्जको कर्मम भाग्यम कम्पनी प्रालिले भारतबाट यस्ता सिलिण्डर स्वदेशी बजारमा भित्र्याएको छ । कम्पनीले भारतको द सुप्रिम इण्डष्ट्रीज लिमिटेडले उत्पादन गरेका कवज ब्राण्डका कम्पोजिट सिलिण्डर आयात गरेको हो ।
कम्पनीका प्रबन्ध निर्देशक किशोरीलाल टिवडेवालले अहिले साढे १४ किलो क्षमताका सिलिण्डर बजारमा पु¥याइएको बताए । अहिलेसाढे १४ किलो क्षमताका सिलिण्डर भित्र्याएका छौं,’ प्रबन्ध निर्देशक टिवडेवालले भने ‘५ देखि १९ किलोसम्म ग्यास भर्न सकिने सिलिण्डर ल्याउने योजना छ ।’
अहिले बजारमा प्रचलनमा रहेका फालामे सिलिण्डरको तुलनामा कम्पोजिट सिलिण्डर सुरक्षित हुने बताइएको छ । यो सिलिण्डर फाइबर ग्लासबाट बनेको र आवरण प्लाष्टिकको भएकाले कुनै पनि कारणले विष्फोट नहुने दाबी टिवडेवालले गरे । ‘कुनै कारणले आगलागी भइहालेमा यो सिलिण्डर पग्लिएर जान्छ । तर, पड्किदैन,’ उनले भने ।
फाइबरबाट बनेको सिलिण्डर पारदर्शी हुने भएकाले ग्याँसको परिमाण उपभोक्ताले बाहिरबाटै देख्न सक्छन् । जसका कारण ग्यासको तौलमा उपभोक्ता ठगिने सम्भावना पनि नहुने व्यवसायीको भनाइ छ ।
कम्पोजिट सिलिण्डरको तौल फलामका सिलिण्डरको तुलनामा आधामात्र हुन्छ । यसबाट ढुवानी सजिलो हुने आयातकर्ताले बताए । तुलनात्मक कम तौलका कारण नेपालका दुर्गम क्षेत्रमा पु¥याउन सजिलो हुने टिवडेवालले बताए । साढे १४ किलो ग्यास अटाउने यस्तो सिलिण्डरको तौल साढे ७ किलो हुन्छ । फलामका सिलिण्डरको तौल १४ देखि १५ किलो हुने व्यवसायीहरु बताउँछन् ।LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here