इस्लाम धर्मावलम्बीहरूको दोस्रो ठूलो पर्व बकर ईद आज मनाइँदै

51

वीरगञ्ज १७ श्रावन । इस्लाम धर्मावलम्बीले बकर इद (इदु उल अजहा) शनिबार मनाउने भएका छन् । बकर इद पर्व रमजान अर्थात् इदुलफित्र पछिको दोस्रो ठूलो चाड हो ।

रमजान पर्वको ७० औँ दिनमा मनाउने यो पर्वमा आर्थिकरुपमा सबल मानिस हज गर्न साउदी अरबको मक्का मदिना जाने गर्छन् । यस पर्वमा अल्लालाई खुशी पार्न मुसलमानले धर्मले जायज मानेका जनावरलाई कुर्बानी (बली) दिने गर्दछन् ।

धार्मिक मान्यताअनुसार अल्लाका नवी(दूत) इब्राहिम अलि सलामले ९० वर्षको उमेरमा पत्नी हाजराबाट प्राप्त गरेको सन्तान छोरा इस्माईललाई कुर्बानी गर्नुपर्ने आदेशलाई पालना गर्दा अल्लाह प्रशन्न भएर इस्माईलको कुर्बानी नभएर स्वर्ग(जनन्त) मा पालिएका दुम्बाको कुर्बानी भएको धार्मिक मान्यतालाई अहिलेसम्म कुर्बानी गर्ने प्रचलनलाई कायम राखेको पाइएको छ ।निसन्तान इब्राहिमले सन्तान प्राप्तिका लागि अल्लासँग मनन्नत मागेका थिए र भनेका थिए यदि अल्लाहले मलाई सन्तानको सुख दियो भने म कुर्बानी गर्छु ।

सोहीअनुरुप अल्लाहले निजको परीक्षणस्वरुप सपनामा कुर्बानी गर्नु पर्छभन्दा उनले धेरै जनावर कुर्बानी त गरे तर अल्लााह खुशी भएको थिएन ।

अन्तिममा उनले आफ्ना सबैभन्दा प्यारा छोरालाई नै कुर्बानी गरी अल्लाहलाई राजी गर्न चाहेका थिए । यस घडीमा उहाँको परीक्षण सफल सावित भएपछि कुर्बानी गर्ने स्थानमा मानिसको होइन त्यही जन्नतमा पालिएर आएका दुम्बाको कुर्बान(बलि) भएको थियो ।

कुर्बानीको मासु तीन भागमा बाँडी वितरण गरिन्छ । एक भाग गरिब एवं विपन्न परिवारलाई एक आफ्ना आफ्ना इष्टमित्रलाई र अर्को भाग आफू खानुपर्ने धार्मिक मान्यता छ । शनिबार पर्व मनाउनका लागि मुसलमानले सबै किसिमका तयारीमा जुटेका छन् ।

कोरोना महामारीका कारण यस वर्ष इस्लामिक धार्मिक अगुवाहरूले बकर ईदको नमाज मस्जिद तथा इदगाहमा गएर नपढी आफ्नो घरमा परिवारका सदस्यसँग मनाउँन अनुरोध गरेका छन् । वीरगञ्जको अञ्जुमण इस्लामिया मस्जिद मुर्लीले शुक्रबार एउटा बैठक गर्दै सबैलाई नमाज आफ्नो घरका सदस्यहरुसँग घरभित्र रहेर पढ्न अनुरोध गरेको छ । अञ्जुमनले कुर्बानीको मासु बाड्ने कार्य समेत यस वर्ष स्थगित गर्ने अनुरोध गरेको छ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here