वीरगञ्जमा स्वास्थ्यकर्मीले पाएनन् भनेजति जोखिम भत्ता, दिए काज फिर्ताको निवेदन

160


वीरगञ्ज २४ असार । वीरगञ्ज महानगरपालिकाले खटाएका फ्रन्टलाइनमा काम गर्ने स्वास्थ्यकर्मीले भनेजति जोखिम भत्ता नपाएको गुनासो गरेका छन् । सीमा नाका, ड्राईपोर्ट, वीरगञ्ज भन्सार लगायतका ठाउँमा काजमा खटिएका स्वास्थ्यकर्मीहरुले भनेजति जोखिम भत्ता नपाएपछि सामुहिक रुपमा काज फिर्ताको निवेदन दिएका छन् । मंगलबार काज फिर्ताको निवदेन दिएका स्वास्थ्यकर्मीहरु बुधबारबाट काममा जान छोडेका छन् ।

कोरोनाको संक्रमण विश्वव्यापी रुपमा फैलन थालेपछि जिल्ला प्रशासन कार्यालयको निर्देशनमा वीरगञ्ज महानगरपालिकाले सीमा नाका, ड्राईपोर्ट, वीरगञ्ज भन्सार लगायतका ठाउँमा काजमा बोलाएर स्वास्थ्यकर्मीलाई खटाएको थियो । इनर्वा नाका, बीरगन्ज भन्सार कार्यालय, ड्राईपोर्ट र विभिन्न क्वारेन्टाइन लगायतका ठाउँमा गत माघ अन्तिम सातादेखि काजमा खटिएका स्वाथ्यकर्मीहरुले हेल्थ डेस्क मार्फत सेवा दिदैं आएका थिए । विभिन्न ठाउँमा खटिएका एचए, अहेब, अनमी लगायतका स्वास्थ्कर्मीहरुले क्वारेन्टाइनमा रहेका शंकास्पद संक्रमितहरु, नेपाल प्रवेश गर्ने व्यक्तिहरु, अत्यावश्यक सामान आपूर्तिका सवारीका चालक र सहचालकको स्वास्थ्य चेकजाँच र शरिरको तापक्रम नापेर हेल्थ डेस्क मार्फत सेवा प्रदान गरिरहेका थिए ।

“कोरोनाको डरले शुरुमा कोही पनि आउन नमानेको बेला हामीले जोखिम मोलेर काम ग¥यौं तर अहिले आएर हामीलाई भनेको सुविधा पनि महानगरपालिकाले दिएन” एचए अफताब आलमले गुनासो पोखे । बीरगन्ज महानगरपालिका अन्र्तगत करिब १ सय ६२ जना स्वास्थ्यकर्मीहरु दरबन्दीमा काम गरिरहेको भएपनि मात्र २०/२१ जना फ्रन्टलाइनमा बसेर काम गरिरहेका थिए ।विभिन्न हेल्थ पोष्टमा दरबन्दी रहेका उनीहरुलाई महानगरपालिकाको स्वास्थ्य शाखाले जोखिम भत्ता, पेट्रोल खर्च, खाजा खर्च लगायतका सुविधा दिने भन्दै काजमा बोलाएको अनमी पुनम साहले बताइन् । उनले भनिन् “दैनिक ७ सय ५० देखि १ हजार रुपैंयासम्मको भत्ता दिने भन्दै हामीलाई बोलाइएको हो ।”

“कसैले पनि काम गर्न नमानेको बेला जोखिम मोलेर हामीले काम ग¥यौं, भनेजति नभएर अहिले भने जम्मा ५ सय रुपैयाँ दिने भन्दै टिप्पणी उठेको छ” अनमी बबिता यादवले भनिन् “राष्ट्रिय बिदा, शनिबार लगायतका कुनै पनि बिदा नभनी काम ग¥यौं तर अहिले महानगरले हामीलाई लोप्पा खुवाईदियो ।” नेपाल भित्रिने मानिसको घुईचो लागेको बेला राति १२ बजेसम्म काम गरेको क्षण सम्झदैं अर्का अहेब दिपेन्द्र गुप्ताले निन्याउरो मुख लगाए ।

महानगरको स्वास्थ्य शाखा प्रमुख अरुण महतोले भने काज फिर्ताको निवदेन आएकाले सोही अनुसार प्रक्रिया अघि बढेको बताए । संघीय र प्रदेश सरकारले प्रदान गर्ने भनेको जोखिम भत्ताको अलावा महानगरले पनि थप जोखिम भत्ता दिने भनेको कुरा स्वीकार गर्दै उनले यस विषयमा प्रमुख प्रशासकीय अधिकृतलाई जानकारी गराईसकेको बताए । “भत्ता नदिने होइन, दिने हो, अब कति दिने निर्णय हुन्छ, मैले सबै विषय जानकारी गराईसकेको छु” महतोले भने ।


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here