वाणिज्य सन्धिविपरीत भारतबाट कोइला आयात

160

 

वीरगञ्ज ११ पुस। नेपाल र भारतले तेस्रो मुलुकबाट आयात भएको कच्चा पदार्थमा ३० प्रतिशत मूल्यअभिवृद्धि गरेर त्यस्ता उत्पादन एकअर्को देशमा निर्यात गर्न सक्छन् । समुद्रपारबाट आयातित तयारी वस्तु निकासी गर्न नपाइने व्यवस्था नेपाल–भारत वाणिज्य सन्धिले गरेको छ । तर, सन्धिको प्रावधानविपरीत अहिले तेस्रो मुलुकबाट भारतमा भित्रिएको कोइला धमाधम नेपालमा आयात भइरहेको छ । सरोकारका निकायले यसको नियन्त्रणमा चासो नदेखाएको व्यवसायीले बताएका छन् ।तेस्रो मुलुकबाट भारतमा आयात गरिएको कोइला त्यहाँका व्यवसायीले भारतमा उत्पादित कोइलाको नाममा नेपालतर्फ निर्यात गरिरहेको वीरगञ्ज उद्योग वाणिज्य संघका महासचिव माधव राजपालले बताए । त्यहाँका केही व्यवसायीले स्थानीय उद्योगमा यस्तो कोइला आपूर्ति गरिरहेको महासचिव राजपालको भनाइ छ ।

तेस्रो मुलुकबाट आयातित कोइला नेपाल भित्रिँदा ती देशबाट सोझै कोइला आयात गर्ने व्यवसायी समस्यामा परेका छन् । स्वयम् भारतमा उत्पादन भएर आउने कोइलाको बजारसमेत प्रभावित भएको दाबी व्यवसायीको छ ।

नेपालले कोइला आयातका लागि उपयोगमा ल्याएको समुद्री बन्दरगाहको भौगोलिक अवस्थितिका कारण प्रतिस्पर्धा गर्न नसकिएको व्यवसायीले बताएका छन् । नेपालका लागि तेस्रो मुलुकबाट अहिले भारतको कोलकाता र हल्दिया बन्दरगाह हुँदै कोइला आयात हुन्छ ।

यी बन्दरगाह नहरमा आधारित बन्दरगाह भएकाले ठूलो क्षमताका पानीजहाज सोझै आउन सक्दैनन् । साना पानीजहाजमा ल्याइएको कोइलाको ढुवानी खर्च ठूला जहाजभन्दा बढी हुन्छ ।

भारतीय व्यवसायीले त्यहाँका कान्डला, धाम्रा, पारादीपलगायत ठूला बन्दरगाहमा ल्याएको कोइला भारतमा उत्पादित भनेर नेपालतर्फ पठाउने गरेका छन् । ‘कोलकाता र हल्दियामा २० हजारदेखि २२ हजार मेट्रिकटन क्षमताका पानीजहाज आउँछन् । तर, ठूला बन्दरगाहमा ५० हजारदेखि १ लाख मेट्रिकटन क्षमताका आउने भएकाले ढुवानी खर्च कम हुन्छ,’ कोइला आयातकर्तासमेत रहेका राजपालले भने, ‘यही खर्च अन्तरका कारण कोलकाता र हल्दिया बन्दरगाहमार्फत आयात गर्ने व्यवसायी मारमा परेका छन् ।’

तेस्रो मुलुकबाट ठूला समुद्री बन्दरगाह हुँदै आएको कोइला भारतमा उत्पादित कोइलाभन्दा पनि सस्तो पर्ने व्यवसायीले बताए । यस्तो कोइला तेस्रो मुलुकबाट कोलकाता र हल्दियामार्फत आएकोभन्दा प्रतिमेटिकटन १ हजार रुपैयाँ बढी पर्ने राजपाललको दाबी छ । भारतमा उत्पादित कोइलाको मोल पनि यही हाराहारीमा बढी पर्ने उनले बताए ।

तेस्रो मुलुकबाट भारतमा आएको कोइलाको नेपालतर्फ भइरहेको निकासी रोक्ने पहलका लागि वीरगञ्ज उद्योग वाणिज्य संघले केही दिनअघि उद्योग वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालयलाई आग्रह गरेको थियो । यसरी आयातित कोइलाको तुलनामा भारतमा उत्पादित कोइलासमेत महँगो परेको संघको पत्रमा उल्लेख छ । तर, मन्त्रालयले व्यवसायीको आग्रह सुनुवाइ नै नगरेको संघका अध्यक्ष गोपाल केडियाले गुनासो गरे ।

भारतीय व्यवसायीले चीन, अस्ट्रेलिया, इन्डोनेशिया, अफ्रिकालगायत देशबाट आयात गरेको कोइला भारतमा उत्पादित भन्दै नेपाल पठाएको बताइएको छ । भारत आफै पनि विश्वकै दोस्रो ठूलो कोइला उत्पादक र निर्यातक देश हो । भारतका झारखण्ड, ओडिसा, छत्तीसगढ, पश्चिम बंगाललगायत राज्यमा कोइला बढी उत्पादन हुन्छ ।

नेपालमा वार्षिक १५ लाख मेट्रिकटन कोइला खपत हुने अनुमान व्यवसायीको छ । यो परिमाणमध्ये १० लाख मेट्रिकटन तेस्रो मुलुकबाट आउँछ ।

तेस्रो मुलुकबाट भारतमा ल्याएर भारतीय उत्पत्ति भन्दै २ लाख मेट्रिकटन जति भित्रिने आयातकर्ताको अनुमान छ । सिमेन्ट उत्पादनमा लगानी बढेसँगै कोइलाको माग वर्षेनि बढिरहेको छ । कोइला क्लिंकरको सहायक कच्चा पदार्थको रूपमा प्रयोग गर्छन् । इँटा उद्योगमा पनि कोइला खपत हुन्छ । सभार abhiyandaily.com