पर्सागढि साझेदारी वनको गलत कामको ढाकछोप गर्न लखनलाल साहले गरे पत्रकार भेटघाटको नाटक

183


वीरगंज २७ साउन । पर्सागढि नगरपालीका स्थित रहेको सबैया साझेदारी वनको गलत कामको ढाकछोप गर्न सबैया साझेदारी वन उपभोक्ता समितिले पत्रकार भेटघाटको नाटक गरेका छन ।

साझेदारी वनको गलत कामको ढाकछोप गर्न सबैया साझेदारी वन उपभोक्ता समितिका अध्यक्ष लखनलाल साहले पत्रकार भेटघाटको नाटक गरेका छन ।

वनको काठ बिक्री वतरण, फायरलाइन निर्माण, वृक्षारोपणमा भएको अनियमितालाई ढाकछोप गर्न अध्यक्ष साहले पत्रकार भेटघाटको नाटक गरेका एक जना साझेदारी वनका कर्मचारीले नाम नलेख्ने शर्तमा बताएका छन ।पर्सागढि नगरपालीका स्थित रहेको सबैया साझेदारी वन बढनियारमा निर्मणा भइरहेको फायरलाइनको काम प्रभावित भएको छ । प्रदेश सरकारको रु २० लाखको बजेटमा निर्माण भइरहेको फायरलाइनको काम स्थानियहरुको अवरोधका कारण रोकिएको हो ।

फायरलाइन निर्माणको लागि साझेदारी बन भित्र तीन किलो मिटर ग्रेबल तथा सरसफाई गर्नु पर्ने काम हाल रोकिएको स्थानियहरुले वताएका छन । डिभिजनल वन कार्यालय पर्साका रेन्जर रेयाज अहमद अंसारीको जिम्मामा रहेको फायरलाइन निर्माण कार्य २०७५ फागुन मसान्त सम्म सम्पन्न हुनु पर्नेमा हाल सम्म नभएको स्थानियहरुले जनाएका छन ।

आर्थिक बर्ष २०७५/०७६ मा गर्नु पर्ने काम २०७६ साउनमा गर्न थालिएको र खोलहरूबाट साउन महिनामा ग्रेबल झिकन नपाउने भए पछि स्थानियहरुको अवरोधका कारण निर्माण कार्य रोकिएको हो । निर्माण भइरहेको फायरलाईनमा ग्रेबल खसाउन साउन २२ गते भतुवा खोलाबाट ग्रेबल झिकेर फारलाइनमा खसालन थाले पछि स्थानियहरूले सरोकारवालालाई जनकारी गराए पछि काम बन्द भएको वताइएको छ ।

ग्रेभल बोकेको ५ वटा ट्रेक्टर स्थानियहरुको सहयोगमा प्रहरीले नियन्त्रणमा समेत लिएको थियो भने सो ट्रेक्टर जिल्ला वन कार्यालयका प्रमुखको आदेशमा छोडिएको समाचार पनि सार्वजनिक भएको थियो । तीन किलो मिटरमा ग्रेबल गर्नु पर्ने फायरलाइनको काम अहिले लगभग एक किलोमिटर जतिमा मात्र ग्रबेल खसालिएको छ ।

वनजंगलमा हुने आगलागि नहोस र भयो भने आगोलाई छिटो नियन्त्रण गर्ने उदेश्यले फारलायन निर्माण गर्न थालिएको थियो तर समयमा निर्माण नहुदा वन जंगलमा ढडेरो नियन्त्रणको समस्या यथावत नै रहेको छ । यस बिषयमा जिल्ला वन कार्यालय पर्साका रेन्जर अंसारी संग बुझदा फायरलाइन निर्माणको समय सकिएकोले काम रोकिएको वताए ।

आर्थिक बर्ष २०७५/०७६ मा गर्नु पर्ने गर्नु पर्ने फायरलाइनको आधि मात्र काम भएको र रु ७ लाख पचास हजार मात्र खर्च भएको वताए । बजेट अभावमा काम रोकिएको अंसारीको भनाई थियो ।