ठाकुरले गरे बारा पर्साका डेढ सय उद्योगीलाई कारबाही, ४६ करोड भन्दा बढी संकलन

1601

वीरगन्ज १५ साउन । नेपाल विद्युत् प्राधिकरण वितरण केन्द्र वीरगन्जले गत आर्थिक वर्ष २०७५र७६ मा अघिल्लो आव २०७४र७५ को तुलनामा ४६ करोड बढी विद्युत महसुल उठाएको छ । आव २०७४र०७५ मा ३ अर्ब ९ करोड ७७ लाख ५१ हजार २ सय ६३ रुपैयाँ महुसल संकलन भएको थियो भने गतआवमा ३ अर्ब ५५ करोड ८३ लाख ९७ हजार ४३ रुपैयाँ महसुल संकलन भएको वितरण केन्द्र प्रमुख मुनीन्द्र ठाकुरले बताए । उनका अनुसार संकलन गरिएको रकममा विक्री गरिएको बिजुलीको महसुल र कारबाहीद्वारा असुलउपर गरिएको रकम पनि समावेश रहेको छ ।

४५ हजार ग्राहक रहेको वीरगन्जमा १ वर्षको अवधिमा ४६ करोड महसुल वृद्धिले अहिले देशभरकै १ सय १० वटा वितरण केन्द्रभन्दा बढी मुनाफा आर्जन गरेको नेपाल विद्युत् प्राधिकरणको आँकलन छ। वितरण केन्द्रले मुख्य रूपमा ५ करोड ५३ लाख छुट विलिङबाट र चुहावट नियन्त्रण गरेर २० करोड ६९ लाख ६२ हजार गरी करिब २६ करोड रुपैयाँ असुलउपर गरेको बताइएको छ।आव २०७४र०७५ मा चुहावट दर १० दशमलव ७३ प्रतिशतबाट घटाएर आव २०७५र०७६ मा ४ दशमलव ९६ प्रतिशतमा झार्दा करिब २१ करोड रुपैयाँ नेपाल विद्युत प्राधिकरणलाई फाइदा भएको ठाकुरको भनाइ ।

उनका अनुसार गतवर्ष वीरगन्ज पथलैया औद्योगिक करिडोरका ८० वटा उद्योगमा भएको चुहावटको छुट विलिङबाट ५ करोड ५३ लाख ११ हजार ६ सय ६५ रुपैयाँ असुल भएको देखिन्छ । जब कि आव २०७४र०७५ मा ४७ वटा उद्योगमा चुहावट नियन्त्रण भएको हुँदा ४८ लाख ५१ हजार रुपैयाँ असुल भएको थियो ।

साथै, प्राधिकरणले थप २१ वटा उद्योगको फाइल प्राधिकरणको मुख्यालय काठमाडौँमा पठाएको र त्यसबाट करिब ६० लाख ६६ हजार रुपैयाँ असुल गरिने अनुमान छ ।

वितरण केन्द्र वीरगन्जले आव २०७४र०७५ मा ३६ करोड ११ लाख ७३ हजार १ सय १६ युनिट प्राप्त गरी ३२ करोड २४ लाख ८ हजार २२ युनिट विक्री गरेको थियो भने आव २०७५र०७६ मा ३८ करोड ५४ लाख ७९ हजार ४ सय ५० युनिट प्राप्त गरी ३६ करोड ६३ लाख ७१ हजार ५ सय ६८ युनिट विक्री गरेको छ ।