पर्सा, बारा र मकवानपुर राजमार्ग २५ मिटर विस्तारमा विवाद !

717

वीरगन्ज २५ असार । पूर्व–पश्चिम राजमार्ग र त्रिभुवन राजपथलाई एसियन हाइ वेको मापदण्ड अनुसार फराकिलो बनाउने भन्दै २०३१ सालमा सडक ऐन जारी भयो । २०३४ सालमा जग्गा प्राप्ती ऐन बनाएको सरकारले व्यक्तिका नाममा रहेको जग्गा मुआव्जा दिई लगत कट्टा नगर्दा अहिले पनि राजमार्ग विस्तार विवादमा छ ।

पूर्व–पश्चिम राजमार्ग र त्रिभुवन राजपथलाई एसियाली मापदण्ड अनुसार फराकिलो बनाउन भन्दै ऐनअनुसार २५ मिटर क्षेत्रको जग्गामा बनेका घर टहरा हेटौंडामा सडक डिभिजन कार्यालयले अझै हटाउन सकेको छैन ।सडक अतिक्रमण गरी बनाइएका घर टहरा हटाउन कार्यालयले १५ दिने सूचना जारी गरेपछि बारा पर्सा र मकवानपुरका ५ सयभन्दा बढी घरधनीले सर्वोच्च अदालतमा रिटदायर गरे । जसमा सर्वोच्चले स्थानीयको मागअनुसारै अन्तरिम आदेश जारी गरेको छ ।

पहिल्यै मुआब्जा दिइसकेको जग्गामा बनेका संरचना गैरकानुनी भएकाले सडक डिभिजन कार्यालय भने क्षतिपूर्ति दिने पक्षमा छैन । मुआब्जा दिइसकेको भनिएको राजमार्गको जग्गा मालपोत कार्यालय वीरगन्ज कलैया र हेटौंडाको श्रेस्तामा स्थानीयवासीकै नाममा छ ।

मुआब्जा दिएर पनि स्थानीयको नाम लगतबाट कट्टा गरी सडकको नाममा कायम गर्न छुटेकाले अहिले यो विवाद आएको हो । त्यसैले बारा पर्सा र मकवानपुरका महानगर र उपमहानगरपालिकालाई सम्पत्ति कर बुझाउँदै आएको भन्दै बिना क्षतिपूर्ति घरटहरा भत्काउन नदिने स्थानीयवासीको अडान छ ।

प्रदेश सरकारका केहि मन्त्रीले बजारक्षेत्रमा सडकको दायावायाँ १६–१६ मिटर मात्रै विस्तार गरी राष्ट्रिय राजमार्गलाई बाइपास सडक बनाउने प्रस्ताव गरेका छन । घर सिमाचोकस्थित राजमार्ग क्षेत्रमै पर्ने भएकाले प्रदेश सरकारले संघीय सरकारको मातहत रहेको राष्ट्रिय राजमार्ग १६ मिटर फराकिलो पार्ने निर्णय गरेको यहाँका सर्व साधारणको बुझाई छ ।

सवारी चाप अत्याधिक बढिरहेको सन्दर्भमा ९ मिटर चौडा सडकले चाप थेग्न सक्ने अवस्था छैन । सडक विस्तार हुनु अति आवश्यक भईसकेको छ । तर सडक ऐन जारी हुनु अघिदेखि बसोबास गर्दै आएका यहाँका सर्वसाधारण भने आपूmहरुलाई मुआब्जा वा क्षतिपुर्ति दिएरमात्र बसोवास उठाउन सरकारसमक्ष आग्रह गरिरहेका छन् ।