वीरगन्ज महानगरपालिकाद्वारा ४ अर्ब ४८ करोडको बजेट प्रस्तुत

267

वीरगन्ज ९ असार । सोमबार देखि शुरु भएको पाचौ नगरसभामा वीरगन्ज महानगरपालिकाले आगामी आर्थिक वर्ष बर्ष २०७६÷०७७ को लागि ४ अर्ब ४८ करोडको बजेट प्रस्तुत गरेको छ ।

नगरसभामा महानगरपालिकाका मेयर विजय कुमार सरावगीले आगामी आर्थिक बर्षका लागि ४ अर्ब ४८ करोड १३ लाख ४८ हजार ८ सय ७९ को बजेट प्रस्तुत गर्नुभएको हो।


आगामी आर्थिक वर्षको नीति कार्यक्रम तथा बजेटको कार्यान्वयनका लागि वीरगन्ज महानगरपालिकाले सडक पूर्वाधारहरुको विकास तथा स्तरोन्नती, आधारभूत तथा माध्यमिक शिक्षा र सोको गुणस्तर सुधार, आधारभूत स्वास्थ्य, खोप र पोषण, स्वच्छ खानेपानी, ढल तथा सरसफाई, कृषि, सिंचाई, पशुपालन र पर्यटन, युवा तथा खेलकुदको विकास, लैङ्गिक समानता तथा सामाजिक समावेशीकरण, सुशासन र सेवा प्रवाह, अधुरा आयोजनाहरुको कार्यान्वयन, उज्यालो वीरगंज अभियान, हरित वीरगंज अभियान, प्लाष्टिक तथा ध्वनी प्रदुषण मुक्त वीरगंजलाई प्राथामिकता दिएको छ ।

महानगरपालिकाले आगामी आर्थिक बर्ष देखि एकिकृत सम्पतिकर हटाई घर र घरले चर्चेको बढीमा दुईगुणा जग्गामा सम्पति कर र खालि जग्गामा भूमि कर (मालपोत) लगाईने, घर बहाल कर १२ प्रतिशतले लाग्दै आएकोमा आगामी आर्थिक बर्ष देखि १० प्रतिशत मात्र लिइने, व्यवसाय करलाई समसामयिक र व्यवहारिक बनाई हालसम्म दर्ता नभएका तथा दर्ता भएका तर नविकरण नभएका व्यवसायका लागि २०७६ असोज भित्र दर्ता हुन आउनेलाई विगत ३ वर्षको व्यवसाय कर मात्र लिई जरिवानामा छुट गर्ने जनाएको छ ।

त्यस्तै सवारी व्यवस्थापन शुल्क यथावत कायम गर्दै निजी सवारी साधनमा पटके शुल्क हटाईएको छ । गैर सरकारी संघ संस्थाहरुलाई लगाइदै आएको व्यवसाय कर ३ हजार खारेज गरि सूचीकृत शुल्क मात्र लिइने महानगरपालिकाले जनाएको छ ।

सोमबार देखि शुरु नगरसभा अधिवेशनमा नगर प्रमुख सरावगीले आगामी आर्थिक वर्षका लागि प्रस्तुत गरेको नीति कार्यक्रम तथा बजेटका विषयमा मङगलवार सम्म छलफल चल्ने बताइएको छ ।

मङगलवार नै नगरसभा अधिवेशन सकिने छ । सोमबार नगरसभा अधिवेशनको उद्घाटन समारोहमा पर्सा क्षेत्र नम्बर १ का सांसद प्रदीप यादव , प्रदेशसभा सदस्यहरु ओम प्रकाश शर्मा , विभा यादव र करिमा बेगम , उपप्रमुख शान्ति कार्की , सुरक्षा निकायका प्रमुख लगायतको उपस्थिती थियो ।

उद्घाटन कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्दै , प्रदेश सभा प्रतिनिधी ओमप्रकास शर्मा, करिमा बेगम, भिमा यादव लगायतका वक्ताहरुले महानगरपालिकाले प्रस्तुत गरेको बजेट धेरै राम्रो भएको बताउदै यसको कार्यान्वयनमा जोड दिनु मुख्य आवश्यकता भएको बताउनु भएको थियो ।