रेलमार्फत कन्टेनर ढुवानी गर्ने म्याद सकियो,वीरगन्जका ब्यापारीमा खैलाबैला

134

वीरगन्ज १७ चैत । समुद्रपार व्यापारमा कोलकाता बन्दरगाहलाई गन्तव्य (सीआईएफ) तोकेर आयात गरिएका कन्टेनर अब रेलमार्फत ढुवानी नहुने भएका छन् । सोमवारदेखि सीआईएफ कोलकातामा अनलोड भएका कन्टेनर सडक मार्गबाट ढुवानी गर्नुपर्ने भएको हो । रेलमार्फत सोझै गन्तव्यसम्म ढुवानीका लागि कोलकाता बन्दरगाह भन्सारले नेपाली आयातमा गत फागुन ३ देखि विद्युतीय कार्गो ट्रयाकिङ सिस्टम (ईसीटीएस) लागू गरेको थियो । ईसीटीएस कार्यान्वयनमा आए पनि कोलकाता सीआईएफ तोकेर कन्टेनर आउने क्रम नरोकिएपछि चैत १७ (मार्च ३१) भित्र आएका यस्ता कन्टेनर ओसार्न रेल र सडकमार्ग दुवै विकल्प दिने सहमति भएको थियो । उद्योग, वाणिज्य तथा आपूर्ति मन्त्रालय, कोलकातास्थित नेपाली महावाणिज्य दूतावास र त्यहाँको भारतीय भन्सारका अधिकारीहरूले तोकेको समयसीमा आइतवार सकिँदै छ । ‘सोमवारदेखि सीआईएफ कोलकाताका कन्टेनर आयातकर्ताले रेलबाट ढुवानी गर्न पाउँदैनन् । त्यस्ता कन्टेनरलाई सडकबाट लैजाने विकल्प मात्र बाँकी रहन्छ,’ महावाणिज्य दूत एकनारायण अर्यालले आर्थिक अभियानसित भने ।

आइतवारसम्म कोलकाता बन्दरगाहमा अनलोड भएका कन्टेनर आयातकर्ताले भन्सार प्रक्रिया पूरा गरेर पनि रेलमार्फत ल्याउन सक्छन् । त्यसपछि कोलकाता सीआईएफमा आएमा भन्सार प्रक्रिया पुर्‍याएर सडकबाट मात्र ढुवानी गर्न पाइन्छ । कोलकातामा कागजी प्रक्रिया पूर्ण रूपमा हटाउन नेपाल–भारत द्विपक्षीय सहमतिमा यो व्यवस्था गरिएको महावाणिज्यदूत अर्यालले बताए ।भन्सार जाँचपासका नाममा कोलकाता बन्दरगाहमा कागजी प्रक्रियाका कारण बढेको लागत घटाउन ईसीटीएस प्रभावकारी हुने अपेक्षा गरिएको छ । कन्टेनरमा यो प्रविधि जडान गरेपछि कोलकातामा हुँदै आएको जाँचपास सीमावर्ती भारतीय भन्सारमा हुन्छ । अहिले कोलकाताबाट ईसीटीएस लगाइएका कन्टेनर वीरगन्ज सुक्खा बन्दरगाह र विराटनगरको सीमावर्ती भारतीय बथनाहा स्टेशनसम्म ढुवानी हुन्छ । रेलमार्पmत हुने अधिकांश कन्टेनर रक्सौल हुँदै वीरगन्ज सुक्खा बन्दरगाहमा ल्याइन्छ ।

ईसीटीएस लागू भएयता महावाणिज्य दूतावासले जारी गर्ने ‘नो अब्जेक्शन सर्टिफिकेट’ (एनओसी)मा कमी आएको अर्यालले बताए । ईसीटीएस कार्यान्वयनमा आउनुअघिको तुलनामा एनओसी ४० प्रतिशतमा झरेको उनले बताए । ‘यसको मतलव कोलकातामा आउने ६० प्रतिशत कन्टेनर अब सीआईएफ वीरगन्जमा आउन थालेको भन्ने हुन्छ,’ महावाणिज्य दूत अर्यालले भने । कोलकाता सीआईएफमा आउने कन्टेनरलाई महावाणिज्य दूतावासले एनओसी जारी गर्नुपर्छ । सीधै वीरगन्ज गन्तव्य उल्लेख गरेर आउने कन्टेनरमा यो प्रक्रिया आवश्यक पर्दैन ।