तीन पटक समय थप्दा पनि पूरा भएन वीरगञ्जको मझौला शहर आयोजना

1281

Share
  •  
  •  
  •  

विरगंज,१२ मंसिर एशियाली विकास बैङ्क (एडीबी)को मुख्य लगानीमा वीरगञ्जमा सञ्चालित मझौला शहर एकीकृत शहरी वातावरणीय सुधार परियोजना (एसटीआईयूईआईपी)को काम ३ पटक समय थप्दासमेत पूरा नहुँदा नगरवासी सास्ती भोग्न बाध्य भएका छन् । २५ महीनामा काम सक्ने शर्तमा २०७१ वैशाखमा चिनियाँ कम्पनी सीटीसीई÷कालिका जेभीले परियोजनाको ठेक्का लिएको थियो ।
एडीबीको ८१, नगर विकास कोषको ११ र वीरगञ्ज महानगरपालिकाको ८ प्रतिशत समपूरक साझेदारीमा सो परियोजना शुरू भएको हो । परियोजनाअन्तर्गत रू. ३ अर्बको लागतमा ढल निकास, फोहोर व्यवस्थापन र सडक विस्तारको योजना अघि बढाइएकोमा पटकपटक समय थप्दा पनि पूरा हुन सकेको छैन । पछिल्लोपटक मङ्सिर १० सम्मका लागि समय दिइएको थियो ।
महानगरको परियोजना कार्यान्वयन एकाइका प्रबन्धक शैलेन्द्र श्रेष्ठले परियोजनाको १५ प्रतिशत काम अझै बाँकी रहेको बताए । ‘तोकिएको समयसीमाभित्र ठेकेदारले काम पूरा गर्न सकेन । अब के गर्ने भन्ने टुङ्गो लागिसकेको छैन,’ उनले आर्थिक अभियानसित भने ।
तोकिएको समयमा ठेकेदारले परियोजना पूरा नगरेपछि एडीबीले परामर्शदातासँग परामर्श गरिरहेको छ । एडीबीको वीरगञ्ज परामर्श कार्यालयका प्रमुख नागेन्द्र झाले ठेकेदार कम्पनीले महानगरले समयमै काम गर्ने स्थान नदिएको र भुक्तानीसमेत बक्यौता राखेकाले काम प्रभावित भएको भन्दै फेरि ठेक्का अवधि थप्न दबाब दिइरहेको बताए । ‘ठेकेदारले थप समय मागेको छ । उसको माग उचित छ कि छैन भन्नेबारेमा प्राविधिक अध्ययन भइरहेको छ,’ प्रमुख झाले भने ।
आफैले नियुक्त गरेको परामर्शदाताको सिफारिशका आधारमा एडीबीले ठेकेदारलाई यसअघि नै १८ महीना समय दिइसकेको छ । २०७२ मा भएको मधेश आन्दोलन, नाकाबन्दी र निर्माण सामग्रीको अभावलाई कारण देखाएर पहिलोपटक १० महीना थपिएको थियो । त्यसपछि क्रमशः ५ महीना र ३ महीना दिइएको थियो ।
वीरगञ्ज महानगरका नवनिर्वाचित प्रमुख विजयकुमार सरावगीले परियोजना कार्यान्वयन, परामर्शदाता र ठेकेदार कम्पनीका प्रतिनिधिलाई मङ्सिर १० भित्रै काम सक्न निर्देशन दिएका थिए । प्रमुखले निर्देशन दिए पनि ८ करोड रुपैयाँ भुक्तानी नदिएको र काम भइरहेको क्षेत्रमा स्थान दिन नसक्दा कामले गति नलिएको ठेकेदारको दाबी छ । कम्पनीका वरिष्ठ प्रबन्धक ठाकुर ढकालले महानगरको कमजोरीलाई कारण देखाउँदै ठेक्काको समय थप्नुपर्ने लिखित आग्रह गरेको परामर्शदाताले बताए ।
परियोजना कार्यान्वयन एकाइले ढल निर्माण, सडक मर्मत र स्युरेज (शौचालय र स्नानघरबाट निस्किएको पानी प्रशोधन एकाइसम्म पुर्‍याउन भूमिगत नाला) निर्माणलगायत काम बाँकी रहेको बताएको छ । साढे ४ किलोमिटर स्युरेजको रुटमा श्रीपुर र आदर्शनगरमा खानेपानीको पाइप परेकाले काम रोकिएको श्रेष्ठले बताए ।
योजनाले क्षतिग्रस्त हुने खानेपानीको संरचना निर्माणका लागि जिल्ला खानेपानी कार्यालयले ३ करोड ८६ लाख रुपैयाँ माग गरी रकम नदिए आफ्नो संरचना चलाउन नदिने अडान लिएको श्रेष्ठले बताए । महानगरले यसबारेमा मुख्य दाता एडीबीसँग परामर्श गरिहेको उनको भनाइ छ ।
मुख्य ढल बनाउँदा बिग्रिएको ११ किलोमीटरमध्ये २ किलोमिटर सडक मर्मत पनि बाँकी छ । ठेकेदारलाई १ वर्षको मर्मतसंहार अवधिभित्र पूरा गर्ने शर्तमा काम अघि बढाउन दिने कि समय थप्ने भन्नेमा दाता, परामर्शदाता र महानगर द्विविधामा देखिएका छन् ।


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here