राजमार्गमै लाग्छ नेपालकै प्रसिद्ध भैसी बजार

665

Share
  •  
  •  
  •  

रन्जन यादब जीतपुर १० अषाढ बाराको जितपुर सिमरा उपमाहानगरपालिकाको जितपुरमा लाग्ने नेपालकै प्रसिद्ध जितपुर भैसीबजार राजमार्गमा लाग्दा दुर्घटनाको जोखिम बढेको छ । बिरगंज पथलैया सडकखण्डको छेउमा भैसी बजार रहेकाले दुर्घटनाको जोखिम बढेको हो ।भैसी लाग्ने स्थानमा उपमहानगरपालिकाको भवन निर्माण हुन थालेपछि भैसी बजार स्थानान्तरण भएर गौसालाको बिवादित जग्गा(काटा)मा लाग्न थालेको छ । ठाउँको अभावमा भैसी ब्यपारीहरुले आफना पाडा ,भैसीहरु रोडमै राखेर पोलहरुमा बाधि ब्यपार गर्ने गरेका छन । सातामा सोमबार र शुक्रबार लाग्ने भैसी बजारमा सयौँको सङख्यामा भैसी ,राँगाहरुको किनबेच हुने गर्दछ ।रोडको जहातहा साईकल ,मोटरसाईकल र अन्य सवारीका साधनहरु पार्किङ गरिन्छ तर स्थानीय निकायको साथसाथै ट्राफिक प्रहरी पनि मौन बसेको छ ।फुटपाथको छेउमा अलिकति मोटरसाईकल ,साईकलले छुदाँ मोटसाइकल र साईकल यिन्त्रणमा लिने गरेको छ ।ं भैसीहरु सडकमा रहेको बिद्युतको पोलमा बाँधनुको साथै दिनभरी सडकमै लगाउँदा पनि ट्राफिक प्रहरी मौन बस्नु गलत भएको स्थानी जितेन्द्र साहको भनाई छ ।उनले ट्राफिक प्रहरीको चरित्रमाथि प्रश्न गरे । जिल्ला ट्राफिक प्रहरी कार्यालयका प्रहरी निरिक्षक रिपेन्द्र सिहले उपमाहानगरपालिका सँग बारम्बार भन्दा चासो नदिएर जग्गा उपलब्ध नगराई दिदा यस्तो समस्या देखा पर्न थालेको बताए । “उपमानगरपालिकाले जग्गा उपलब्ध गराईदिएको छैन त्यसैले यस्तो समस्या भएको हो” उनले भन यता जितपुर सिमरा उपमाहानगरपालिकाका कार्याकारी प्रमुख डिल्लीराज बेलबासेले जग्गा उपलब्ध भएपनि पुर्बधार अभावका कारण भैसाी बजार रोडमै लगाउनुपरेको बताए ।उनले नगरपालिका स्थित बकुलिया पुल नजिकै रहेको ठाउँमा भैसी बजार लगाउने बताएपनि भैसी बजार निर्माणकालागि आवश्यक पुर्बधार निर्माणको लागि कुनै किसीमको कदमहरु चालिएको छैन ।२०७३ ं।०७४ को कार्ययोजनामा पनि भैसी बजार निर्माण सम्बन्धि कुनै बजेट छुटयाइएको छैन ।एउटा भैसी वा राँगा बिक्रि गर्दा उपमाहानगरपालिकाले ८५ ,जिल्ला निकासी चौपाया कर ३० रुपैया र निरोगिता प्रमाणपत्रको नाममा ब्यपारीहरुले अनेकौ रकमहरु तिर्ने गर्छन । कर लिने बेला उपमाहानगरपालिका र जिल्ला समन्वय समितीको ठेक्कदारहरुले पैसा उठाएपनि पुर्बधार निर्माण गर्ने बेलामा यी कर सङकलन गर्ने निकाय किन पछि पर्छन ? चौपाया ब्यपारीहरुले प्रश्न गर्ने गरेका छन । ।काठमाडौँ निर्यात हुने २५ देखि ३० प्रतिशत राँगाका मासुहरु जितपुरबाट चौपायाबाट उपलब्ध हुने गर्दछ ।तत्कालीन भैसी बजारमा पनि चौपायाहरु लोड र अनलोड गर्नकालागि आवश्यक कुनै किसीमको पुर्बधार उपलब्ध नभएको लामो समयदेखि जितपुरमा भैसी ब्याारी गर्दै आएका गणि मियाले गुनासो गरे ।


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here