पर्साबाट निर्वाचित काग्रेस,राजपा र समाजवादी पार्टी सांसदको प्रस्ताव वीरगन्ज राजधानी बाराले दियो धोखा

1782

वीरगन्ज ७ भदौ । कांग्रेस सांसद राजेश्वरप्रसाद साहले पार्टीको निर्णयविपरीत प्रदेश २ को नाम ‘मध्य मधेस’ र राजधानी वीरगन्ज राख्न प्रस्ताव दर्ता गराएका छन् ।

साहले गरेको प्रस्तावमा ओमप्रकाश शर्मा, शंकर प्रसाद चौधरी र अशियादेवी थरूनीले समर्थन गरेका छन्। सांसद साहले राजधानी वीरगन्ज राख्न गरेको प्रस्तावमा पनि सांसदहरू शर्मा, चौधरी र थरूनीले नै सहमति जनाएका छन् ।सत्तारुढ समाजवादी पार्टीका सात सांसदले पनि पार्टीको निर्णयविपरीत राजधानी र नामकरण विषयमा प्रस्ताव दर्ता गराएका छन्। सांसदहरूले राजधानी वीरगंज महानगरपालिकालाई राख्न प्रस्ताव दर्ता गराएका हुन् ।

समाजवादी पार्टीका सांसद सिंहासन साह कलबारले दर्ता गराएको प्रस्तावमा सांसदहरू प्रल्हाद गिरी ‘गोस्वामी’, करिमा बेगम, जन्नत अन्सारी, अन्जु यादव, भीमा यादव, रागिनीदेवी बर्णवालले समर्थन गरेका छन् । यी सबै सांसद पर्साका हुन् ।

प्रदेशको नामकरणका लागि चार दलले अलग-अलग नाम प्रस्ताव गरेका छन्। स्थायी राजधानी विषयमा समेत दलहरूले फरक-फरक प्रस्ताव गरेका छन्। यता बाराका एक जना पनि सांसदले पनि प्रदेश २ को नाम ‘मध्य मधेस’ र राजधानी वीरगन्ज राख्न प्रस्ताव गरेन्न ।

राजधानी नामकरणबारे चार प्रस्ताव र राजधानी विषयमो पाँच प्रस्ताव दर्ता भएको प्रदेशसभा सचिवालयका प्रवक्ता अवधकिशोर कुशवाहाले जानकारी दिए। उनका अनुसार सत्तासिन समाजवादी पार्टी र राजपाले संयुक्तरूपमै प्रस्ताव दर्ता गराएको छ। प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा र नेपाली कांग्रेसले अलग-अलग प्रस्ताव दर्ता गराएका छन्।

 

प्रदेशको नाम ‘मधेश प्रदेश’ राख्न सत्तारूढ समाजवादी पार्टी र राजपाले प्रस्ताव गरेको छ। प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपाले ‘जानकी प्रदेश’ नाम राख्न प्रस्ताव गरेको हो। प्रतिपक्षी कांग्रेसले भने ‘मिथिला–भोजपुरा प्रदेश’ नाम राख्नुपर्ने प्रस्ताव गरेको छ।