वीरगंज महानगरको लापरवाहीको कारण श्रीसिया नदी प्रदूषण, पानी प्रशोधन केन्द्रको नाममा आँखामा छारो

199

वीरगंज, २९ साउन ।  श्रीसिया खोलाको प्रदूषण सम्बन्धमा वीरगंज महानगरपालिका लापरवाह देखिंदै आएको छ । श्रीसिया नदी प्रदूषण न्यूनीकरणका लागि मनपाले पहल गर्नुपर्नेमा उल्टो थप प्रदूषण गर्दै आएको कारण श्रीसिया नदी प्रदूषणमुक्त हुन सकेको छैन ।

मनपाले केही वर्षयता महानगरका सम्पूर्ण फोहर श्रीसिया नदीको किनारमा फाल्दै आएको कारण श्रीसिया नदी झनै प्रदूषणको शिकार भएको हो । नपा, उपमनपाबाट महानगरमा परिणत हुँदासमेत फोहर व्यवस्थापन केन्द्र निर्माण गर्न हुन नसक्दा श्रीसिया नदीलाई नै अघोषित डम्पिङ साइटको रूपमा मनपाले प्रयोग गर्दै आएको हो ।वीरगंज–१३ पद्मरोडमा रहेको श्रीसिया पुलदेखि मितेरीपुलसम्म श्रीसिया नदीको किनारमा महानगरपालिकाले फोहर फाल्दै आएको छ । अहिले शङ्काराचार्य गेट नजीक फोहरको डुङ्गुर बनाएको मनपाले मितेरी पुलनिर पुनः श्रीसिया नदी छेउमा फोहर फाल्दै आएको छ । एडिबीको सहयोगमा फोहर व्यवस्थापन केन्द्र निर्माण शुरू भएको दुई वर्ष बित्न लाग्दापनि पचास प्रतिशतभन्दा बढी काम हुन सकेको छैन ।

पप्पु कन्स्ट्रक्शनका सञ्चालक सुमित रौनियारले एडिबी र मनपाले दिनुपर्ने रकममा ढिला भएको भन्दै काम ढिलो भएको तर्क दिंदै आएका छन् । उनले थप म्यादका लागि दिएको निवेदन विचाराधीन छ । निर्माण सकिने बेलामा पचास प्रतिशत पनि काम पूरा नभएको कारण म्याद थप्ने अथवा के गर्ने भन्ने विषयमा निर्णय भएको छैन ।

श्रीसिया नदीलाई प्रदूषणमुक्त बनाउन विभिन्न चरणमा आवाज उठ्ने गरेको छ । प्रत्येक वर्ष छठपूजाको बेला स्थानीय प्रशासनले श्रीसिया नदी सफाइ अभियान शुरू गर्छ र उद्योगहरूलाई चेतावनी दिन्छ । त्यसपछि श्रीसिया नदीको विषय गौण हुन्छ । केही वर्ष अगाडि श्रीसिया नदी प्रदूषण सम्बन्धमा गठित समितिका संयोजक पत्रकार रितेश त्रिपाठीले श्रीसिया नदी सम्बन्धमा सरोकारवाला निकाय गम्भीर नभएको बताएका छन् । उनले आपूmले दिएको प्रतिवेदन कार्यान्वयन नभएको बताए ।

त्रिपाठीले श्रीसिया नदी पद्रदूषणमा सबैभन्दा प्रमुख भूमिका रहेको छाला उद्योगहरूमध्ये एउटाले मात्र आधुनिक पानी प्रशोधन केन्द्र बनाएको र अन्य ६ वटाले पुरानै विधिबाट पानी प्रशोधन गर्दै आएको बताए । उनले आधुनिक प्रशोधन केन्द्र स्थापना गरेको नारायणी लेदर मिलमा रहेको पानी प्रशोधन केन्द्र सञ्चालित छैन ।

त्यसैगरी ६ वटा छाला मिलको पानी प्रशोधन प्रविधि पुरानो रहेको कारण ती उद्योगहरूबाट निस्किने पानी प्रशोधन हुनुको साटो झन् बढी फोहर अवस्थामा बगिरहेको बताएका छन् । यसको अलावा श्रीसिया नदी प्रदूषणमा सिमरादेखि वीरगंजसम्म ४६ वटा उद्योग प्रत्यक्ष र सयौं उद्योग अप्रत्यक्ष भागीदार देखिएका छन् । उनीहरूलाई अहिलेसम्म पानी प्रशोधन नगरी खोलामा बगाउन कुनैपनि पक्षले दबाब दिन सकेको छैन, न कारबाई नै गर्न सकेको छ ।

श्रीसिया नदीकै सन्दर्भमा छिमेकी भारत, रक्सौलमा श्रीसिया नदी बचाऊ अभियान चालिएको छ । केही वर्षदेखि सो अभियानलाई निरन्तरता दिंदै आएका डा अनिल सिन्हाले यो मुद्दालाई भारतमा जोडतोडका साथ उठाउँदै आएका छन् ।

 प्रशासनदेखि संसद्सम्म श्रीसिया नदीको मुद्दा उठान गर्दै आएका डा सिन्हाको आवाजलाई अहिलेसम्म कसैले सुनेको छैन । सबैले आश्वासन मात्रै दिइरहेका छन् । श्रीसिया नदी सन्दर्भमा रक्सौलमा बेलाबेलामा ¥याली र विरोधका कार्यक्रमहरू हुँदै आएको छ ।

पानी प्रशोधन केन्द्र -आँखामा छारो

 एडिबीको सहयोगमा वीरगंज मनपाले हालै सञ्चालनमा ल्याएको पानी प्रशोधन केन्द्र आँखामा छारो हाल्ने काम मात्र भएको छ । रु ९० लाखको लागतमा छपकैयामा निर्मित सो पानी प्रशोधन केन्द्र उद्घाटनपछि सञ्चालनमा आउन सकेको छैन ।

सञ्चालनमा आउन नसक्नुको कारण पानी प्रशोधन केन्द्रका लागि आवश्यक पानी नपुग्नु नै हो । एकजना प्राविधिकले पानी प्रशोधन केन्द्र सञ्चालनको लागि १० लाख मिलिलिटर पानी आवश्यक भएको तर अहिलेसम्म ०.१ प्रतिशत पनि पानी प्रवाह नभएको बताए । मनपाको १ हजार घरधुरीबाट निस्किने शौचालयको पानी र नालाको पानी सो प्रशोधन केन्द्रमा जाने र त्यहाँबाट प्रशोधित भएर श्रीसिया नदीमा फाल्ने योजना अनुरूप पानी प्रशोधन केन्द्रको स्थापना गरिएको हो ।

अन्तर्राष्ट्रिय नियम अनुसार भारतमा समेत सो नदी बग्ने हुनाले पानी प्रशोधन गरेर पठाउनुपर्ने बाध्यकारी अवस्थाले गर्दा पानी प्रशोधन केन्द्रको स्थापना गरिएको हो । तर पर्याप्त पानी नपुग्दा उद्घाटन भएको दुई महीनाभन्दा बढी बितिसक्दा पनि प्रशोधन केन्द्र सञ्चालनमा आउन सकेको छैन । असार २४ गते आएको बाढीको समयमा मात्र केन्द्रलाई आवश्यक १० लाख मिलिलिटर पानी पुगेको थियो । त्यसपछिको अवस्थामा पानी पुग्न नसकेको कारण अहिलेसम्म पानी प्रशोधन केन्द्र सञ्चालनमा आउन सकेको छैन । prateekdaily.com/बाट